Jak pracovat s uměním v interiéru
- Alena Ndiaye
- 14. 8. 2019
- Minut čtení: 2
Aktualizováno: 28. 8. 2019
Umění v interiéru plní nejen estetickou roli ale tvoří duši bytu, domu nebo kanceláře. V jednom okamžiku dokáže změnit charakter prostoru a zachytit unikátní osobnost a vkus majitele. Je důležité si uvědomit, že umění je více než pouze obrazy na zeď. Umělecká díla jako fotografie, tapiserie, sochy, koberce, lustry, keramika dokonce i designový nábytek mohou stát stylovým akcentem v interiéru. Opravdu hodně záleží na tom, jak bude umění vybráno a prezentováno. Několik následujících tipů vám pomohou dosáhnout souladu mezi uměním a interiérem.
1. Doplněk nebo centrum pozornosti
Nejprve se zamyslete nad tím, čeho chcete dosáhnout: Aby umělecká díla doplňovala obecnou představu o interiéru, nebo aby interiér byl vytvořen okolo uměleckých děl? Obě varianty dobře fungují. Pokud není cílem vystavit kolekci, ale pouze vzbudit dojem, postupujte osvědčeným způsobem: díla, která jsou v souladu s interiérem, vytvářejí klidnou, harmonickou atmosféru, naopak výběr umění v kontrastním stylu má zajímavý efekt.
Pokud jste opravdový znalec, sběratel, nebo už máte umělecké předměty, které určitě chcete vidět ve svých pokojích, bude vám bližší druhá varianta. Ideální by v tomto případě bylo si vybrat umělecké dílo ještě dřív, než začnete vytvářet samotný interiér. Pokud vycházíte z již existujícího uměleckého díla, jednou z výhod je možnost si vybrat nejvýhodnější pozadí a dokonce použít v interiéru barvu přítomnou v obrazu a tím dokonale sladit místnost.
2. Poměr velikostí
Než si vyberete umělecké dílo - vyhodnoťte velikost místnosti. Pokud do malého prostoru umístíte příliš mnoho objektů, existuje riziko, že z bytu uděláte spíše muzeum či obrazárnu. V tomto případě stačí jeden velký obraz, který se může stát kompozičním a ideologickým centrem místnosti. Pokud má vaše kolekce několik prvků malé velikosti, zkuste je umístit dohromady: například dekorovat jednu vybranou zeď anebo použit vitrínu.
3. Vhodné pozadí
Všechna umělecká díla jsou vnímána společně s pozadím – to může zdůrazňovat umění anebo naopak odvádět pozornost od něj, dokonce zkreslit jeho barvu i velikost. Jednobarevné pozadí je nejlepší kulisou. Nikdy neuděláte chybu, pokud si zvolíte univerzální bílou – barvu, kterou používají nejslavnější světové galerie.
4. Zdůrazňujte
Skutečné umělecké dílo potřebuje zvýraznění, jinak se promění v další prvek výzdoby. Nejlepším způsobem je vytvořit kolem něj volný prostor a také zvolit správné osvětlení. Občas je vhodné, aby osvětlení bylo z několika stran, například u sochy. Nezanedbávejte také originální způsoby upevnění, rámy obrázků, nábytek pro umístění sbírky - správně vybrané, mohou pomoci přilákat pozornost.
5. Vybírejte srdcem
Nákup umění nemusí být vždy drahá záležitost. Dílo mladého umělce může často stát méně než reprodukce slavného obrazu. Vybírejte ty věci, které se vám opravdu líbí, inspirují a rezonují ve vašem nitru. Působení malby, která byla vybraná jen proto, že se hodí k záclonám nelze nikdy srovnávat s účinkem díla, s nímž jste cítili silné emocionální spojení, a do kterého jste se zamilovali
Hodně štěstí při výběru a instalování vašeho oblíbeného obrazu :-)

Comments