Říkáte si, že napsat tiskovou zprávu je něco složitého? Opak je pravdou. Stačí se držet pár jednoduchých pravidel a úspěšná tisková zpráva je na světě.
A jaká by tedy tisková zpráva měla být? Především objektivní, stručná a jasná. Čtenář by se v ní měl dozvědět odpovědi na tyto základní otázky: kdo, co, kdy, kde, jak a proč. Důležité je také dbát na správnou gramatiku a stylistiku.
Struktura tiskové zprávy by měla být následující:
1. Nadpis
Napište výstižný nadpis, který zaujme čtenáře a shrnuje hlavní myšlenku zprávy.
2. Hlavička
V horní části stránky uveďte název vaší organizace, logo a kontaktní údaje. Uveďte také datum vydání zprávy.
3. Úvodní odstavec
První odstavec tiskové zprávy je nejdůležitější. Proto by s v něm měl člověk dozvědět vše podstatné. Obsahovat by měl základní informace, které odpovídají na již zmíněné otázky kdo, co, kdy, kde, proč a jak.
4. Hlavní tělo zprávy
V dalších odstavcích rozveďte informace z úvodu. Začněte s nejdůležitějšími informacemi a postupně přecházejte k méně důležitým. Používejte jasný a stručný jazyk.
5. Citace
Pokud je to možné, zařaďte do zprávy přímou řeč relevantních osob. Citace mohou poskytnout více informací a přidat lidský rozměr.
6. Kontext
Vhodné je také poskytnout čtenářům kontext a souvislosti události nebo tématu, o kterém se zpráva zmiňuje. Tím zajistíte lepší porozumění.
7. Závěr
Zakončete zprávu stručným shrnutím a opětovným zdůrazněním hlavních bodů. Zde můžete také uvést další informace o nadcházejících událostech nebo dalších zdrojích, které by mohly být pro novináře a veřejnost užitečné.
8. Patička
Na konci tiskové zprávy uveďte informace o vaší organizaci, například webovou stránku, sociální média a kontaktní údaje (jméno, telefon, e-mail) na člověka, který je schopný obratem odpovídat na doplňující otázky, které mohou přijít.
Neméně důležitou částí je následné rozeslání tiskové zprávy novinářům a médiím.
Vytvořte si medailist – to je seznam médií, která chcete oslovit.
Seznamte se s médii, která jsou relevantní pro váš obor, událost nebo zprávu, ať už to jsou noviny, časopisy, televizní a rozhlasové stanice, online média a blogy. Jejich kontaktní údaje můžete vyhledat na webových stránkách, nebo je kontaktovat prostřednictvím redakčních oddělení. Kontakty na média najdete také v tirážích.
Oslovit konkrétní novináře, kteří se zabývají vaším oborem nebo tématem, můžete také na přímo. Zašlete jim personalizovaný e-mail s krátkým shrnutím zprávy a nabídkou dalších informací nebo rozhovoru. Ujistěte se, že předmět e-mailu je stručný a výstižný, aby upoutal pozornost příjemce.
Využít můžete i online distribuční služby Existují online platformy, které vám umožní posílat tiskové zprávy širokému okruhu médií. Tyto služby mají seznam předplatitelů, který zahrnuje novináře a redaktory. Mezi nejznámější světové platformy patří PR Newswire, Business Wire a PRWeb. Tisková zpráva by určitě neměla chybět ani na vašem oficiálním webu.
A co sociální sítě? V dnešní době je dobré myslet i na sílu sociálních sítích, jako jsou Twitter, LinkedIn nebo Facebook, Instagram, kde můžete sdílet svou tiskovou zprávu. Dobré je uvést krátké shrnutí zprávy a odkaz na kompletní verzi na vašem webu. Můžete také označit novináře nebo média, která by mohla mít o zprávu zájem.
Nezapomeňte vyhodnotit výsledky uveřejněné tiskové zprávy Pokud získáte zpětnou vazbu nebo zájem novinářů, odpovězte na ni co nejdříve a poskytněte další informace, které novináři požadují. Nakonec je podstatné sledovat, zda byla zpráva publikována a zda se dostala do správných médií a kanálů. Zhodnoťte metriky, jako je nárůst návštěvnosti vašich webových stránek, zvýšení zájmu ze strany veřejnosti.
Neméně důležité je porovnat výsledky s cíli, které jste si stanovili před vydáním tiskové zprávy. Zjistěte, zda se vám podařilo dosáhnout zamýšlených výsledků a zda zpráva přinesla požadovanou viditelnost a povědomí o vás, vaši události nebo akci.
Věřím, že po přečtení tohoto článku si s napsáním tiskové zprávy poradíte levou zadní. :-)
Commentaires